nikita291 |
Wys³any: Pi± 12:37, 18 Kwi 2008 Temat postu: DZIECI KONTRA PRZEMOC |
|
Dzieci rzadko siê skar¿±. Dziecko doznaj±ce przemocy w domu najczê¶ciej jest przekonane, ¿e na ni± zas³uguje. Nie skar¿y siê, nie prosi o pomoc. Kocha swoich rodziców i opiekunów, nawet je¶li siê ich boi. Dorasta w przekonaniu, ¿e to ono jest z³e a nie jego otoczenie.
Krzywdzenie dziecka to nie tylko bicie ;to równie¿ przemoc psychiczna, wed³ug definicji podanej przez Komitet Obrony Praw Dziecka: "Dziecko krzywdzone to takie, które cierpi z powodu niew³a¶ciwego zachowania innych osób- g³ównie rodziców i opiekunów- w stosunku do niego, a przy tym doznaje poczucia niesprawiedliwo¶ci i bezsilno¶ci. Proces krzywdzenia to zarówno zamierzone, jaki niezamierzone dzia³anie osoby doros³ej, ujemnie wp³ywaj±ce na zdrowie, rozwój fizyczny i psychospo³eczny dziecka."
Kto krzywdzi dzieci? Osoby stosuj±ce przemoc wobec dzieci to najczê¶ciej ludzie bardzo s³abi psychicznie. Wielu z nich doznawa³o przemocy w dzieciñstwie. Krzywdz± bo nie radz± sobie z rzeczywisto¶ci±, a jedyn± osob±, od której czuj± siê silniejsi, jest bezbronne dziecko. Krzywdz± bo czuj± siê bezkarni. Skazuj± dziecko na cierpienie i s± przekonani, ¿e nikt siê nie wtr±ci w ich rodzinne sprawy.
Je¶li wiesz, ¿e dziecko jest krzywdzone, nigdy nie mów, ¿e to nie Twoja sprawa JESTES ¦WIATKIEM PRZESTÊPSTWA!!!
Przemoc wobec drugiej osoby jest przestêpstwem, wiêc kiedy - jeste¶ ¶wiadkiem przemocy wobec dziecka, masz moralny i prawny obowi±zek zareagowania. Ale ¿eby Twoja reakcja mia³a sens, musi byæ skuteczna, to znaczy, ¿e niebezpieczeñstwo dla ¿ycia i zdrowia dziecka musi zostaæ szybko za¿egnane.
Co mo¿esz zrobiæ?
Jest wiele instytucji, do których mo¿esz siê udaæ z pro¶b± o pomoc i które maja obowi±zek tej pomocy Ci udzieliæ:
- policja: najbli¿szy komisariat;
- prokuratura: najlepiej prokuratura rejonowa;
- o¶rodek pomocy spo³ecznej: gdzie pracownik socjalny wszczyna specjaln± procedurê przewidzian± dla interwencji przeciwko przemocy w rodzinne;
- s±d rodzinny: pod ta nazwa kryje siê Wydzia³ do spraw Rodzinnych i Nieletnich, który mie¶ci siê w ka¿dym S±dzie Rejonowym. Nale¿y zg³osiæ siê bezpo¶rednio do sêdziego rodzinnego i poinformowaæ go o fakcie przemocy. Mo¿na te¿ do s±du wys³aæ anonimowy list, ale wtedy koniecznie trzeba podaæ dane dziecka i jego rodziny. W przeciwnym wypadku s±d nie podejmie interwencji;
- organizacje pozarz±dowe: które zajmuj± siê ofiarami przemocy domowej.
Kontakty do organizacji pomocowych i telefony zaufania dla dzieci do¶wiadczaj±cych przemocy w rodzinie znajdziesz na stronach internetowych Departamentu do Spraw Kobiet, Rodziny i Przeciwdzia³ania Dyskryminacji: www.rodzina.gov.pl pod banerem „Dziecko pod ochron±”.
Przerwij zaklêty kr±g milczenia wokó³ przemocy dotykaj±cej dziecko w rodzinie. Mo¿esz sprawiæ, ¿eby sprawcy przemocy nie czuli siê BEZKARNIE!!!
Pamiêtaj: „MA£E JEST KRUCHE”
[color=red]GDZIE SZUKAÆ POMOCY???
„NIEBIESKA LINIA”- tel. 0 801 120 002
poniedzia³ek- sobota od 10.00 do 20.00
niedziele i ¶wiêta OD 8.00 DO 16.00
BIURO RZECZNIKA PRAW DZIECKA – tel. (022) 696 55 50
Codziennie od 8.15 do 20.00
Telefon p³atny
„FUNDACJA DZIECI NICZYJE ZADZWOÑ-US£YSZ-POWIEDZ”
tel.(022) 826 80 72 poniedzia³ek-pi±tek od 12.00 do 18.00, telefon p³atny
POLICJA – tel. 112 lub 997
W internecie:
www.fnd.pl
www.zadzwon-uslysz-powiedz.pl
www.porozumienie.niebieskalinia.pl
www.niebieskalinia.pl
bitedziecko@fdn.pl[/color]
W swoim miejscu zamieszkania szukaj tych instytucji:
- Komitet Obrony Praw Dziecka – posiada oddzia³y terenowe w ca³ej Polsce;
- O¶rodek Interwencji Kryzysowej;
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie;
- O¶rodki Pomocy Rodzinie oraz MOPRy:
- Gminna Komisja Rozwi±zywania Problemów Alkohoiowych. |
|