|
|
|
|
sarenka_0
Moderator
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 607
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 67 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Bielsko-Biała
|
|
|
|
|
|
Wysłany: Pon 18:57, 12 Sty 2009 Temat postu: Rzucamy papierosy, narkotyki i alkohol |
|
|
Papierosy: Dym tytoniowy zawiera przeszło 4000 związków szkodliwych dla zdrowia, z czego 200 to znane trucizny. Ale nawet jeśli pominie się ilość toksyn, nie ma wątpliwości co do tego, że palenie rujnuje zdrowie. Pod względem liczby zgonów, które powoduje tytoń, niewiele produktów da się z nim porównać. W USA na przykład wskutek chorób wywołanych paleniem umiera 10 razy więcej osób niż w wypadkach samochodowych. Według szacunków WHO na całym świecie palenie zabija rocznie trzy miliony ludzi! (dane z 1999r.)
Poza zwiększonym prawdopodobieństwem zapadnięcia na raka czy chorobę serca u palaczy częściej niż u innych występuje katar, wrzody przewodu pokarmowego, przewlekłe zapalenie oskrzeli i nadciśnienie. Palenie przytępia też zmysł węchu i smaku. Rzucenie tego nałogu jest bez wątpienia jednym z najważniejszych kroków, jakie można poczynić dla ochrony swego zdrowia. A co powiedzieć o narkotykach i alkoholu?
Co pokazują wyniki 50 000 badań?
Oto zaledwie kilka zagrożeń związanych z używaniem tytoniu, przed którymi ostrzegają uczeni:
RAK PŁUC: 87 procent umierających na raka płuc stanowią palacze.
CHOROBY SERCA: Ryzyko nabawienia się schorzeń układu sercowo-naczyniowego jest u palaczy o 70 procent większe.
RAK PIERSI: Dla kobiet, które palą po 40 lub więcej papierosów dziennie, niebezpieczeństwo śmierci na raka piersi jest o 74 procent większe.
UPOŚLEDZENIE SŁUCHU: Dzieci urodzone przez palące matki gorzej słyszą.
CUKRZYCA: Diabetycy, którzy palą lub żują tytoń, są bardziej narażeni na uszkodzenie nerek oraz szybko postępującą retinopatię (zwyrodnienie siatkówki).
RAK OKRĘŻNICY: Badania, którymi objęto ponad 150 000 osób, wykazały wyraźny związek między paleniem a rakiem okrężnicy.
ASTMA: Bierne palenie może potęgować objawy astmy u dzieci.
SKŁONNOŚCI DO PALENIA: Matki, które podczas ciąży palą, rodzą córki czterokrotnie bardziej skłonne do palenia.
BIAŁACZKA: Wiele wskazuje na to, że palenie wywołuje białaczkę szpikową.
OBRAŻENIA W CZASIE ĆWICZEŃ: Według badań przeprowadzonych przez Armię USA palacze częściej doznają obrażeń podczas ćwiczeń.
OSŁABIENIE PAMIĘCI: Duże dawki nikotyny w czasie wykonywania skomplikowanych zadań mogą znacznie obniżyć sprawność umysłową.
DEPRESJA: Psychiatrzy gromadzą dowody na istnienie związku między paleniem a silną depresją i schizofrenią.
SAMOBÓJSTWO: Badania przeprowadzone wśród pielęgniarek wykazały, że u tych, które palą, dwa razy częściej występują skłonności samobójcze.
Inne zagrożenia: rak jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, trzustki, żołądka, jelita cienkiego, pęcherza, nerki, szyjki macicy; udar, zawał, przewlekłe schorzenia płuc, niewydolność krążenia, wrzody trawienne, cukrzyca, niepłodność, urodzenie dziecka z niedowagą, osteoporoza oraz infekcje uszu. Można tu również wymienić zagrożenie pożarowe, gdyż palenie jest główną przyczyną pożarów w domach, hotelach i szpitalach.
OSTRZEŻENIA PRZED RAKIEM
Poniższe przestrogi pochodzą z broszur informacyjnych na temat nowotworów Facts on Lung Cancer oraz Cancer Facts & Figures—1995, wydanych przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem:
• „Prawdopodobieństwo, że kobieta zachoruje na raka płuc zwiększa się o 35%, jeśli pali jej mąż”.
• „Szacuje się, że 90% mężczyzn i 79% kobiet z rakiem płuc zapadło na tę chorobę wskutek palenia papierosów”.
• „Dla palaczy, którzy przez 40 lat wypalali 2 paczki papierosów dziennie, wskaźnik śmiertelności na raka płuc jest 22 razy wyższy niż wśród niepalących”.
• „Przed rakiem płuc zabezpieczysz się najlepiej, jeśli nigdy nie weźmiesz papierosa do ust albo natychmiast rzucisz palenie”.
• „Nie ma czegoś takiego jak nieszkodliwy papieros”.
• „Żucie albo ssanie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, gardła i przełyku, a ponadto prowadzi do silnego uzależnienia”.
• „Wśród ludzi, którzy przez długie lata ssą tytoń, niebezpieczeństwo nabawienia się raka policzka i dziąseł może być aż pięćdziesięciokrotnie większe”.
• „Bez względu na wiek, w jakim ktoś rzuca palenie, żyje dłużej od osób palących. Ludzie zrywający z tym nałogiem przed 50 rokiem życia mają o połowę większe szanse na przeżycie kolejnych 15 lat niż ci, którzy nie przestają palić”.
Przepis na śmierć, czyli co zawiera papieros
Chociaż w papierosach może występować aż 700 różnych dodatków, prawo zezwala producentom trzymać skład chemiczny wyrobów tytoniowych w tajemnicy. Tymczasem spotyka się w nich metale ciężkie, pestycydy oraz środki owadobójcze. Niektóre z tych substancji są tak toksyczne, że zawierających je odpadów nie wolno składować w ziemi. Z subtelnym dymkiem z papierosa unosi się około 4000 substancji, między innymi aceton, arsen, butan, tlenek węgla i cyjanek. Płuca palacza oraz otaczających go osób są narażone na działanie co najmniej 43 związków rakotwórczych.
Zagrożenie dla niepalących
Może mieszkasz albo pracujesz z nałogowymi palaczami, a może stykasz się z nimi w środkach komunikacji? Jeżeli tak, to w dużym stopniu zagraża ci rak płuc i choroby serca. Badania przeprowadzone w roku 1993 przez amerykański Urząd Ochrony Środowiska (EPA) wyjawiły, że dym papierosowy znajdujący się w powietrzu należy do czynników rakotwórczych z grupy A, a więc najniebezpieczniejszych. Do takiego wniosku doprowadziła analiza wyników aż 30 badań, którym poddano zarówno dym unoszący się z końca zapalonego papierosa, jak i wydychany z płuc palacza.
EPA twierdzi, że w USA wskutek biernego palenia umiera na raka płuc 3000 osób rocznie. Wyniki badań opublikowanych w czerwcu 1994 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy potwierdziły powyższe dane i dowiodły, że kobiety, które nigdy nie paliły, lecz wdychają powietrze zanieczyszczone dymem tytoniowym, są o 30 procent bardziej narażone na ryzyko nabawienia się raka płuc niż pozostałe niepalące.
Co roku wskutek wdychania dymu papierosowego od 150 000 do 300 000 małych dzieci zapada na zapalenie oskrzeli i płuc. Ponadto każdego roku dym wywołuje nasilenie objawów astmy u 200 000 do 1 000 000 amerykańskich dzieci.
Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego rokrocznie z powodu biernego palenia umiera na choroby serca i naczyń krwionośnych jakieś 40 000 osób.
Narkotyki: Wskutek narkomanii na całym świecie umiera mnóstwo ludzi. Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej podaje: „Co roku narkotyki uśmiercają 14 000 Amerykanów”. (dane z 1999r.) Ale handel narkotykami wyrządza szkody nie tylko narkomanom. Aby zdobyć pieniądze na narkotyki, niejeden uzależniony ucieka się do stosowania przemocy i wkracza na drogę przestępstwa. W książce The Sociology of Juvenile Delinquency (Socjologia przestępczości młodocianych) podano: „Rywalizacja między siatkami handlarzy kokainy crack zamienia niektóre ubogie, przeludniony dzielnice w miejskie ‚strefy śmierci’ — wskaźnik morderstw jest tam tak wysoki, że policja uznała je za tereny stracone, gdzie króluje anarchia”.
Narkomania rzecz jasna nie jest problemem tylko w USA. Jak się szacuje, co roku na całym świecie narkotyki przyjmowane dożylnie powodują śmierć od 160 000 do 210 000 ludzi. (dane z 1999r.) Ponadto miliony osób używa innych szkodliwych narkotyków, na przykład kokainy lub substancji pochodzących z orzechów arekowych i zielonych liści katy jadalnej.
Alkohol: Chociaż twarde narkotyki, jak crack czy heroina, zwracają uwagę społeczeństwa, jeszcze tragiczniejszy w skutkach jest alkoholizm. Nałogowo pije „co 10 Kanadyjczyk”, donosi czasopismo The Medical Post, „a służbę zdrowia kosztuje to 10 miliardów dolarów rocznie”. Obliczono, że w USA alkohol przyczynia się do 50 procent śmiertelnych wypadków samochodowych i pożarów, 45 procent utonięć i 36 procent wypadków z udziałem pieszych. (dane z 1999r.) Nadmierne picie ma też związek z wieloma brutalnymi przestępstwami. Alkohol nierzadko towarzyszy morderstwom, napadom, gwałtom, znęcaniu się nad dziećmi i samobójstwom.
Jeżeli ktoś, kogo kochasz, jest uzależniony od alkoholu, tytoniu czy narkotyków, szukaj pomocy. Życzliwe wsparcie rodziny i przyjaciół może bardzo pomóc w takiej w trudnej sytuacji.
Post został pochwalony 1 raz
|
|