|
|
|
|
sarenka_0
Moderator
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 607
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 67 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Bielsko-Biała
|
|
|
|
|
|
Wysłany: Pon 3:37, 17 Gru 2007 Temat postu: Rehabilitacja jest możliwa |
|
|
Mamy do wyboru: rzucić picie i poddać się rehabilitacji albo pić dalej i umrzeć.
Wyobraź sobie, że pewnej nocy budzisz się nagle i widzisz, że twój dom się pali. Po chwili przybywa pomoc i ogień zostaje ugaszony. Czy możesz wrócić do środka i udawać, że nic się nie stało? Na pewno nie. Dom jest zniszczony i zanim będziesz mógł rozpocząć w nim normalne życie, musisz go odbudować. Przed podobnym zadaniem staje dziś alkoholik, który zaczyna się leczyć. Alkohol rujnował jego życie być może przez wiele lat. Teraz człowiek ten jest abstynentem. Ogień został ugaszony, ale wytrwanie w abstynencji wymaga całkowitego przebudowania stylu życia, sposobu myślenia i zachowania. Poniższe wskazówki mogą pomóc alkoholikowi zachowaniu trzeźwości.
1.Poznaj swojego wroga
Każdy dobry żołnierz musi mieć czas na zapoznanie się z taktyką nieprzyjaciela. Podobnie alkoholik powinien się dowiedzieć, na czym polega jego choroba oraz jak się odbija na nim i jego bliskich.
2.Przestań pić i zmień sposób myślenia
Trzeźwość oznacza pozbycie się butelki oraz mentalności dziecka. Innymi słowy, nie wystarczy przesta pić. Trzeba też przeobrazić swe wnętrze. Jeżeli zmieni się postępowanie, ale osobowość pozostanie ta sama, alkoholik popadnie w jakieś nowe szkodliwe uzależnienie – bądź powróci do starego.
3.Zwierz się komuś kto cię zrozumie
Nawet po trzeźwemu alkoholik skłonny jest do usprawiedliwiania swojego nałogu. Dlatego potrzebuje wyrozumiałego, ale stanowczego powiernika. Najlepiej gdy jest to inny alkoholik, który radzi sobie zachowywaniem trzeźwości. Musi być gotowy do poświęceń i udzielania mu ciągłego wsparcia oraz szanować jego poglądy.
4.Bądź cierpliwy
Rehabilitacja następuje stopniowo. Odbudowanie życia wymaga czasu. Alkoholik może się borykać z trudnościami finansowymi oraz z kłopotami w pracy i w rodzinie. Uwolnienie się od alkoholizmu bynajmniej nie oznacza uwolnienia się od problemów. Na początku leczenia alkoholik czuję się nieswojo, gdy nie może zalać robaka. Jeżeli jego obawy zdają się urastać do niebotycznych rozmiarów, powinien od razu porozmawiać o tym z zaufaną osobą, która go wysłucha i wesprze.
5.Poszukaj dobrego towarzystwa
Alkoholik powinien się uczciwie zastanowić: Czy moi koledzy zachęcają mnie zachowywania trzeźwości, czy też bezustannie wspominają stare, dobre czasy, wywołując we mnie wrażenie, że dużo tracę? Potrzeba wnikliwości, by ocenić, kto jest prawdziwym przyjacielem, a kto może jedynie wyrządzić krzywdę.
6.Unikaj zbytniej pewności siebie
Czuję się świetnie – wcale już nie mam ochoty się napić. Alkoholik, który tak mówi, przecenia swoje osiągnięcia, a niedocenia siły nałogu. Oszołomienie pierwszym sukcesem przypomina bujanie w obłokach i nie trwa długo. Staraj się patrzeć na sytuację realnie. W przeciwnym razie sam przygotujesz sobie wpadkę, a nie jest miło spaść z obłoków.
7.Wystrzegaj się zastępczych nałogów
Wielu ludzi przestaje pić, lecz w zamian za to wyrabia w sobie złe nawyki żywieniowe albo staje się pracoholikami, namiętnymi hazardzistami i tak dalej. A co to szkodzi? Przynajmniej nie piję – broni się nieraz alkoholik w czasie kuracji odwykowej. Wyładowani energii w jakichś zajęciach niewątpliwe może być zdrowe. Ale jeśli pewna substancja lub czynności spełniają wyłącznie rolę środka uspokajającego, daje jedynie złudzenie, chwilowe poczucie bezpieczeństwa.
8.Przystosowujcie się do nowych ról w rodzinie
Kiedy wszystko już zaczyna układać się pomyślnie, niejeden alkoholik utrudnia sobie rehabilitację. Dlaczego? Bo stan trzeźwości jest dla niego czymś zupełnie nowym. Może odczuwać pociąg do znanego mu stylu życia. Poza tym gdy kończy z piciem, stawia na głowie dotychczasowe stosunki w rodzinie. Każdy musi się więc przystosować do nowej roli. Należy wyrzuci cały scenariusz życia rodzinnego i w jego miejsce stworzyć nowy. Nie bez racji rehabilitację uznano za sprawę całej rodziny.
9.Strzeż się nawrotu
Zbytnia pewność siebie, niewłaściwe towarzystwo, zastępcze nałogi, a także coraz częstsze zamykanie się przed ludźmi to czynniki, które mogą doprowadzić do nawrotu. Otwarcie rozmawiaj o każdej takiej skłonności ze swym powiernikiem.
Pewien alkoholik odbywający leczenie mówi: „Wszyscy alkoholicy przestają pić. Niektórym szczęśliwcom udaję się zrobić to jeszcze za życia”.
Jeśli koniecznie musisz wziąć leki
Każdy lek zawierający alkohol może na nowo obudzić głód alkoholowy i doprowadzić do nawrotu nałogu. Nierzadko zdarza się, że po latach abstynencji alkoholik zaczyna znów pić, bo próbował leczyć kaszel i zażył syrop na alkoholu. Alkoholik jest wrażliwy na wszystkie środki uspokajające. Jeżeli koniecznie musi je zastosować, powinien:
1.Skonsultować się z farmaceutą, by ustalić ewentualne zagrożenia.
2.Poinformować o tym powiernika i w miarę możliwości zawsze dzwonić do niego przed zażyciem leku.
3.Notować przyjęcie każdej dawki.
4.Jak najszybciej zakończyć leczenie.
5.Po wyzdrowieniu wyrzuć nie zużyte leki.
Post został pochwalony 1 raz
|
|